Rejestracja nowej

domeny

 

Informacje na temat rejestracji domen, kosztu rejestracji, dostępności konkretnego adresu. Dodatkowo możliwość zarejestrowania domeny.

Przejdź

Odkupienie zarejestrowanego

adresu

 

Jeśli nie masz pomysłu na adres strony, możesz skorzystać z już zarejestrowanego.

przejdź

Header

W tym artykule postaramy się opisać jakie są typy adresów stron, czym są domeny, czym się różnią, jak poszczególne końcówki wpływają na pozycjonowanie, jaką końcówkę wybrać dla swojej działalności.

Zwrócimy też uwagę na to czego unikać podczas rejestracji domen oraz na to jakie złe praktyki są stosowane przez konkurencję i na co trzeba uważać.

 

 

W artykule Rejestracja Nowej Domeny, pisaliśmy już czym jest domena w związku z czym pominiemy tutaj kwestię definicji domeny jak i subdomen.

 Krótki spis treści

  1. Rejestracja domeny
    • Jaki wybrać adres? (prostota)
    • Czym się kierować przy doborze domeny? (pozycjonowanie)
    • Na co zwrócić uwagę rejestrując domenę (koszt)

  2. Ochrona domeny
    • Odnowienie domeny
    • Mechanizmy zabezpieczające
  3. Nieuczciwe praktyki 
    • Cybersquatting wg. ogólnej definicji
    • Cybersquatting jako pozytywne działania biznesowe

  4. Ochrona własnej marki
    • Faza sunrise
    • Opieka doświadczonej osoby
    • Skutki nieprzedłużenia domeny

 

  • 1. Rejestracja domeny

Na samym początku warto sobie postawić pytanie jaki adres pasuje jednocześnie do nas bądź do naszej działalności i jaki będzie łatwy do zapamiętania dla naszych odwiedzajacych. Najważniejsze żeby adres był możliwie krótki i prosty, z reguły idealna domena to domena dwuwyrazowa, aczkolwiek w niektórych sytuacjach warto wybrać dłuższy adres.
Jeśli chcemy w adresie strony zawrzeć kilka słów warto je oddzielić myślnikami pierwsze-drugie-trzecie-slowo.website, dzięki czemu wszelkie wyszukiwarki nasz adres potraktują jako 5 słów, które mogą działać niezależnie oraz się wspierać. Kolejnym etapem, który już zaczęliśmy jest patrzenie na domenę pod kątem wyszukiwarek i pozycjonowania w nich. Jeśli oddzielimy 5 słów odnośnikiem to jeśli, którekolwiek ktoś wpisze do wyszukiwarki to wyświetlimy się w wynikach wyszukiwania, jeśli ktoś wpisze wszystkie słowa to nasza strona wyświetli się o wiele wyżej w rankingu i w dużo krótszym czasie (pod względem trudu pozycjonowania a nie szybkości wczytania strony). Jeśli jednak użyjemy innego separatora dla wyszukiwarki cały adres po prostu będzie jednym wyrazem i nawet jeśli ktoś wpisze wszystkie słowa ale np. w innej kolejności nasza strona może skończyć na samym końcu rankingu.
Ostatnim jakże ważnym aspektem przy rejestracji domeny jest zwrócenie uwagi na koszt jej utrzymania a nie tylko na cenę. Obecnie mamy na rynku ogromną liczbę rejestratorów, którzy prześcigają się w "promocjach", nie bez powodu słowo promocje znalazło się w cudzysłowie, oczywiście możemy trafić na promocję ale dużo częściej to tylko sposób jak sprzedać nam domenę tanio by później zyskać wiele więcej. Często okazuje się że rejestrator zaniża na tle konkurencji cenę rejestracji domeny, ale jednocześnie zawyża cenę przedłużenia domeny na kolejne lata oraz cenę transferu by utrudnić nam przeniesienie domeny do innego rejestratora. Warto pamiętać że koszt to nie to samo co cena, ważne jest myśląc długookresowo ile co roku zapłacimy za domenę a nie ile zapłacimy za pierwszy rok. 
Warto więc skorzystać z pomocy chociażby z Serwisu Oziego, który zajmuje się kompleksową pomocą, od pomocy w planowaniu strony internetowej, przez rejestrację domeny, dobór i wynajem hostingu poprzez stworzenie strony internetowej i dalszą jej obsługę. My wiemy na co uważać!

  • 2. Ochrona domeny

Tutaj trzeba zacząć dalej, najważniejsze jest zabezpieczenie domeny poprzez utrudnienie logowania do naszej skrzynki pocztowej a następnie do panelu zarządzania domeną. Gdy mamy już silne hasła i najlepiej dwuskładnikowe logowanie musimy pamiętać, do kiedy jest opłacona nasza domena tak aby w porę ją odnowić by nie wygasła. Z reguły rejestratorzy przypominają klientom chociażby drogą mailową o konieczności opłaty, ale jeśli zmienimy adres mailowy albo przeoczymy maila bądź nie wejdziemy na pocztę może okazać się że jest już późno. Co zrobić jeśli upłynął termin ważności domeny? No cóż na szczęście mamy jeszcze 14 dni, w momencie kiedy domena wygaśnie na 2 tygodnie przechodzi w tryb ochrony, gdzie nikt poza nami nie może przedłużyć domeny, trzeba jednak zwrócić uwagę że rejestratorzy mogą pobrać dodatkową opłatę a przedłużenie domeny w fazie ochrony.  Po okresie 14 dni możemy już tylko liczyć chcąc odzyskać domenę że nikt jej jeszcze nie zarejestrował.
Ponownie warto skorzystać z doświadczenia i zlecić obsługę domeny naszemu serwisowi, jeśli nie otrzymujemy odpowiedzi na maila przypominającego o przedłużenie domeny dzwonimy do Państwa aż otrzymamy informację czy są Państwo zainteresowani jej przedłużeniem.

  • 4. Nieuczcciwe praktyki

W tym miejscu należy zwrócić uwagę że tej kwestii można poświęcić całą serię książek, niestety różni oszuści wynajdują cały czas nowe sposoby jak kogoś oszukać, wysyłają spreparowane maile, podobno nawet SMSy informujące o konieczności przedłużenia domeny, są też oszuści, którzy udają że chcą kupić naszą domenę, informują że przelali już pieniądze i proszą o kod AuthInfo (dla domen .pl jest to kod niezbędny do przeniesienia domeny do innego rejestratora, domyślnie zna go tylko rejestrator a klient prosi o niego dopiero w momencie chęci przeniesienia domeny), gdy oszust dostanie kod AuthInfo okazuje się że wcale nie otrzymaliśmy pieniędzy bo np. potwierdzenie przelewu było spreparowane, albo numer naszego konta bankowego się nie zgadza. Ja natomiast chciałbym skupić się na innym problemie związanym z kolejnym punktem czyli ochroną własnej marki.
Istnieje praktyka zwana cybersquattingiem wg. definicji polegająca na umyślnym rejestrowaniu domen łudząco podobnych do już istniejących adresów, bądź rejestrowaniu identycznych nazw firmy w celu sprzedaży ich po zawyżonej cenie. Ja osobiście nie uważam tego za złą praktykę, jeśli ktoś wykazał się inwencją twórczą, wpadł na adres, któy jest wolny, zarejestrował go czyli zainwestował w swój pomysł i okazało się że firma jest zainteresowana odkupieniem tego adresu, to można to uznać za świetną inwestycję. Osoba ponosi ryzyko że zainwestuje i zarejestruje adres, którego nikt nie będzie chciał, ale taka rejestracja może też się opłacić.
Uważam że problem zaczyna się w innym miejscu, niektórzy rejestrują adresy w powyższy sposób, robią łudząco podobne strony jeśli chodzi o szatę graficzną i elementy znajdujące się na danej stronie internetowej aby wyłudzić dane klientów, bądź wprowadzić ich w błąd. Jest to oczywiście przestępstwo, nie raz media informowały iż ktoś zarejestrował stronę z adresem przypominającym chociażby serwis allegro by wyłudzić dane logowania nieświadomych osób, bądź po prostu aby ktoś na fałszywej stronie przeszedł cały proces płatności i przelał pieniądze oszustowi.

  • 5. Ochrona własnej marki

Podsumowując jak więc bronić się przed nieuczciwymi praktykami oraz chronić swoją markę. Sporym zagrożeniem dla istniejących firm, szczególnie tych dużych stały się właśnie nowe domeny generyczne, jest duża szansa że jakaś firma przegapi jakiś adres i ktoś to wykorzysta. Rejestratorzy wprowadzili tak zwaną fazę sunrise, która w pierwszej kolejności pozwala właścicielom znaków towarowych na zarejestrowanie domen w nowej końcówce, tak więc część firm stara się rejestrować swoje znaki towarowe we wszelkich możliwych domenach, jest to więc pierwsza metoda ochrony. Pojawiły się stety / niestety domeny .sucks gdzie zaczęto rejestrować domeny mające na celu obrazić bądź wyśmiać daną markę czy osobę, w związku z czym firma powinna monitorować czy ktoś nie używa wobec niej takowej praktyki. Jeśli jednak przegapiliśmy fazę sunrise a ktoś zarejestrował nasz znak towarowy istnieje jeszcze możliwość dochodzenia przed sądem arbitrażowym prawa do danej domeny.


Temat zarejestrowania domen w celu ochrony marki mamy już omówiony, co dalej?

Tutaj należy zwrócić uwagę na duże niebezpieczeństwo i konsekwencje utraty domenę w skutek jej wykradzenia czy też po prostu tego że zapomnimy ją przedłużyć. Musimy zdawać sobie sprawę że są 3 możliwości, możemy liczyć że nic się nie stanie, możemy próbować ją ponownie zarejestrować bądź odkupić ale jest też krytyczny problem. Proszę sobie wyobrazić że zarejestrowaliście Państwo np. firmowe konto bankowe na służbowy adres np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz że konto nie wymaga potwierdzenia wysłania przelewu, bądź wystarczy do tego konto mailowe. Jeśli ktoś przejmie Państwa domenę i założy takie samo konto pocztowe, to wszelka korespondencja przyjdzie właśnie do niego. Tutaj na szczęście większość banków przysyła SMS z kodem, natomiast jest to tylko jeden ze scenariuszy. Proszę zwrócić uwagę że WSZELKA korespondencja będzie przychodzić na stary adres, jeśli go zawczasu nie zmienimy. Jeśli założymy chociażby konto na portalu społecznościowym i po kilku latach zapomnimy jakie mamy hasło to bez konta pocztowego może okazać się że nie jesteśmy w stanie go zresetować.
Dodatkowo jeśli mailowo otrzymują Państwo poufne informacje, to ktoś nie wiedząc że zmieniliście Państwo adres może wysłać maila i otrzyma go niepowołana osoba.

Domenowy poradnik

Rejestracja

Jak sprawdzić czy domena jest wolna, jak zarejestrować i za ile?

Dowiedz się!

O domenach słów kilka

Kupowanie domen

Jakiej domeny szukać, czym się sugerować przy kupnie, gdzie kupić domenę.

Dowiedz się!

Kupowanie domen - wskazówki

Polecamy!

W artykule przedstawiamy listę naszych domen dostępnych na sprzedaż.

Zobacz i kup!

Domeny Serwisu Oziego na sprzedaż